Historia Pałacu

Tuż pod Wrocławiem, urzekając pięknem architektury i rozpościerającym się wokół krajobrazem, wśród zabytkowego starodrzewia i malowniczego, 18-dołkowego pola golfowego znajduje się Pałac Brzeźno.

Brzeźno to mała miejscowość położona nad niewielkim potokiem, dopływem pobliskiej rzeki Barycz z umiejscowionymi w jej dolinie słynnymi, założonymi już w XIII wieku Stawami Milickimi.

Znaleziska archeologiczne dowodzą osadnictwa na tym terenie od co najmniej neolitu (4200-1700 p.n.e.), znaleziono ślady osadnictwa i cmentarzyska kultury łużyckiej z młodszej epoki okresu brązu i z okresu halsztackiego epoki żelaza (1000-400 p.n.e.), odkrycia także z okresu wpływów rzymskich (0-375 n.e). W dwóch miejscach znaleziono ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego (X-XIII w.). Pierwsza wzmianka historyczna o wsi Bresna pochodzi z 1204 r. W 1288 r. w dokumencie księcia oleśnickiego Henryka IV Probusa występuje ono pod nazwą Bresin. Z kolei starodruki księcia Konrada Wołowskiego (ostatniego z dynastii Piastów Oleśnickich) z 1487 r. stwierdzają istnienie we wsi folwarku z okazałym budynkiem mieszkalnym. Jest prawie pewne, że znajdował się on na miejscu dzisiejszego pałacu. Wraz ze śmiercią Konrada (1492) i brakiem następcy, zakończyło się władanie polskich Piastów na północnych ziemiach Dolnego Śląska. Księstwa oleśnickie i wołowskie wraz z Brzeźnem przeszły jako lenno do korony czeskiej, a od XVII wieku w ręce kolejnych właścicieli coraz częściej pochodzenia germańskiego.

Pierwszymi właścicielami wsi był wpływowy ród von Kospothów, który w wiekach XVIII i XIX posiadał liczne włości na terenie Dolnego Śląska. Prawdopodobnie to oni postawili w miejscu dzisiejszego pałacu pokaźny majątek szlachecki, ponieważ pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1886 roku. Kilkanaście lat później, na przełomie wieków, majątek w Brzeźnie przeszedł w ręce Artura von Zastrowa, który przebudował obiekt i nadał pałacowi kształt podziwiany do dziś.

Sam Pałac miał również bujne dzieje. Historycy wskazują, iż obecna budowla wzniesiona jest na fundamentach pochodzących z XVI lub XVII wieku (nie wykluczają również końca wieku piętnastego). Ich fragmenty można jeszcze odnaleźć w podziemiach. Pałac i park pochodzą z początku dziewiętnastego wieku. Budowla jest przynajmniej trzecią na tym samym fundamencie.  Gruntowny remont wraz z przebudową został przeprowadzony w roku 1913. Od tego czasu wygląd pałacu nie uległ zmianie. Pałac nie został zniszczony w czasie wojny, jednak totalnie splądrowany przez wojska radzieckie pod jej koniec.

Po wojnie zainstalowało się tu Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), które funkcjonowało tu do około roku 1990. Kolejne lata nie były łaskawe dla obiektu, który stopniowo popadał w ruinę.

Architektura obiektu utrzymana jest w XIX wiecznym stylu, wnętrza z kolei zaskakują dbałością o detale i mnogością oryginalnych elementów dziewiętnastowiecznego wystroju. Zarówno Pałac jak i okalający go dwustuletni park znajdują się na liście zabytków chronionych prawem.

W listopadzie 1999 pałac znalazł właścicieli i opiekunów, w których rękach znajduje się do dziś. Dołożyli oni wszelkich starań, aby po wielu latach renowacji obiekt odzyskał dawną świetność. Pałac Brzeźno został odrestaurowany, wyposażony w zabytkowe meble, a cała aranżacja tworzy szlachecki klimat z dawnych lat. Otoczony przez piękny, zadbany park, który został założony wokół sieci oczek wodnych z wykorzystaniem naturalnego lasu o powierzchni ok. 3,5 ha. W parku znajduje się malowniczy staw ze słynnym 18-tym dołkiem pola golfowego Gradi, a zabytkowy drzewostan stanowią m.in. dąb szypułkowy, buk pospolity, dąb szkarłatny, jesion wyniosły, lipa drobnolistna. Większość starych drzew ma ponad 200 lat.

​                Wyjątkowe położenie na północnym skraju Wzgórz Trzebnickich (kraina Cystersów, winiarskich tradycji i dziewiętnastowiecznych kurortów) oraz w pradolinie Odry z jej bogactwem lasów o bogatej florze i faunie powoduje, że Pałac Brzeźno to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez wrocławian, ale także przez gości ze wszystkich zakątków kraju i z zagranicy. Trudno jest znaleźć w jednym miejscu tyle spokoju, dawnego, autentycznego stylu, pięknej natury, a wszystko to uzupełnione zdrową, pyszną, lokalną kuchnią, świeżym powietrzem i wieloma atrakcjami. W kompleksie pałacowym znajduje się hotel, sale konferencyjne, restauracja, 18-sto dołkowe pole golfowe (GRADI GOLF CLUB), 6-ścio dołkowa Akademia, korty tenisowe oraz SPA, które posiada walory uzdrowiskowe.

Na szczęście w 1999 roku znalazł się ktoś, kto zapragnął przywrócić pałacowi wspaniałość sprzed lat. Dzięki staraniom prywatnych właścicieli, Państwa Marzeny i Krzysztofa Gradeckich, majątek przez wiele lat poddawany był renowacji, a jej efekty najlepiej widoczne są dzisiaj. Pałac Brzeźno został odrestaurowany z myślą o stworzeniu miejsca wyjątkowego, spójnego z oryginalną architekturą i harmonijnie komponującego się z otaczającym go krajobrazem. We wnętrzach, dzięki zabytkowym meblom i eleganckiej aranżacji, zachowany został pierwotny, prawdziwie szlachecki klimat dawnego majątku.

Również Państwo mogą poczuć niepowtarzalną atmosferę Pałacu w Brzeźnie. Zapraszamy na komfortowy, pełen spokoju wypoczynek w pałacowych pokojach.

.

Zapraszamy do Kontaktu

Wypełnij poniższy formularz, lub zadzwoń do nas: +48 609 270 075

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać