Historia Pałacu

Pałac Brzeźno – czar i wspaniałość sprzed lat

Brzeźno to niewielka wieś oddalona zaledwie 30 km od Wrocławia, położona pośród malowniczego krajobrazu, w okolicy zielonych lasów i zacisznych jezior. To miejsce z wielowiekową tradycją i bogatą przeszłością, gdyż znane są wzmianki o Brzeźnie pochodzące już z XIII wieku.

Jednym z najciekawszych elementów długiej historii wsi są dzieje brzeźnieńskiego kompleksu pałacowo-parkowego, w którym dziś, dzięki staraniom i zaangażowaniu wielu osób, mogą Państwo w pełni poczuć urok i atmosferę dawnych lat świetności.

Pierwszymi właścicielami wsi był wpływowy ród von Kospothów, który w wiekach XVIII i XIX posiadał liczne włości na terenie Dolnego Śląska. Prawdopodobnie to oni postawili w miejscu dzisiejszego pałacu pokaźny majątek szlachecki, ponieważ pierwsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1886 roku.

Kilkanaście lat później, na przełomie wieków, majątek w Brzeźnie przeszedł w ręce Artura von Zastrowa, który przebudował obiekt i nadał pałacowi kształt podziwiany do dziś. Należy jednak pamiętać, że po drugiej wojnie światowej bardzo blisko było, by pałac podzielił losy innych obiektów szlacheckich, które znajdowały się w okolicy. Mianowicie w czasach PRL-u majątek został przejęty przez państwo, które przeznaczyło go na PGR oraz przedszkole, przez co pałac stopniowo popadał w ruinę…

Na szczęście w 1999 roku znalazł się ktoś, kto zapragnął przywrócić pałacowi wspaniałość sprzed lat. Dzięki staraniom prywatnych właścicieli, Państwa Marzeny i Krzysztofa Gradeckich, majątek przez wiele lat poddawany był renowacji, a jej efekty najlepiej widoczne są dzisiaj. Pałac Brzeźno został odrestaurowany z myślą o stworzeniu miejsca wyjątkowego, spójnego z oryginalną architekturą i harmonijnie komponującego się z otaczającym go krajobrazem. We wnętrzach, dzięki zabytkowym meblom i eleganckiej aranżacji, zachowany został pierwotny, prawdziwie szlachecki klimat dawnego majątku.

Również Państwo mogą poczuć niepowtarzalną atmosferę Pałacu w Brzeźnie. Zapraszamy na komfortowy, pełen spokoju wypoczynek w pałacowych pokojach.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

© 2015 Pałac Brzeźno. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów turniejowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm.).

FreshMail e-mail marketing free online marketing software
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów turniejowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm.).

FreshMail e-mail marketing free online marketing software